CHP Lideri Özgür Özel: “Devletin Bütün İmkanları Bir Parti İçin Seferber Edildi, Devlet İle Türkiye İttifakı Yarışıyor”

30.03.2024

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Özel, İzmir’de gazetecilere açıklamalarda bulundu. Seçimin iktidar eliyle eşitsiz şartlarda gerçekleştirildiğini vurgulayan Özel, “Devletin bütün imkanları bir parti için seferber edildi. Devletin güya tarafsız olacakları, kimliksiz olacakları, bürokrat ve teknokrat olacakları, İzmir’de de Türkiye’nin her yerinde de orantısız bir devlet gücüyle, bizim adaylarımız kendi öz güçleri ile mücadele etti. Ama bizim milletimiz ne zaman devlet ile millet yarışsa hep millete kazandırmıştır. Kenan Evren seçim sonuçlarına müdahale ettiğinde de milletimiz millete kazandırmıştır. Demokrasi tarihimiz boyunca devlet ile millet ne zaman yarıştıysa millet kazanmıştır. Bugün devletle millet yarışıyor. Bugün devlet ile Türkiye ittifakı yarışıyor. Milletimiz yine millete kazandıracaktır” ifadelerini kullandı.

Cumhuriyet Halk Partisi Lideri Özgür Özel, İzmir’in Balçova ilçesinde gazetecilere açıklamalar yaptı. Özel, “Zorlu ve uzun kampanya döneminin son günündeyiz. Liderler son günlerini memleketlerinde geçirirler. Ben de bugünü doğduğum ve şu anda yaşadığım memleketim Manisa ile büyüdüğüm memleketim İzmir’de geçirmeye karar verdim” dedi.

“İZMİR’DE İZMİR İTTİFAKI VAR”

“Biraz önce Balçova’da başladık. Sevgili adayımız, genç adayımız Onur Yiğit ve büyükşehir belediye başkanımız Cemil Tugay ile birlikte halkı selamlayarak, son günü İzmirlilerle paylaşıyoruz” diyen Özel, “Yarın 61 milyon seçmen Türkiye’de sandık başına gidecek ve iki önemli karar verecek. Bunlardan birincisi seçmen yerel yöneticilerine karar verecek. Geçen seçimlerde CHP bir büyük ittifak ile çok sayıda belediyeyi kazanmıştı. 5 yıl boyunca arkadaşlarımız hizmet ettiler. Şimdi artık ittifaklar yok ama artık İzmir’de görüyoruz ki İzmir ittifakı var. Gönüller, vicdanlar sandıkta birleşiyor. Türkiye’de de Türkiye ittifakı var. Kampanya boyunca söyledik. Türkiye ittifakı gücünü milletinden, renklerini ay yıldızlı al bayraktan alıyor. Kırmızı ve beyaz renklerle geçirdiğimiz bir kampanyanın son günündeyiz. Büyük bir coşku içinde, İzmir öyle Türkiye’nin dört bir yanı öyle. Yarın sandıklar açıldığında iki şey belli olacak. Bir israf yerine hizmet yapan halkçı belediyeciliğin halktan gördüğü teveccühü sandık sonuçlarında görmek isteriz” ifadesini kullandı. Özel, şunları söyledi:


“TÜRKİYE’YE KAN KUSTURUYORLAR”

“Genel seçimlerde montaj kasetler, videolarla, korkuları yöneterek, eğer biz gelmezsek felaket olur diyerek çok küçük bir farkla devletin televizyonunu, ajanlarını kendisine alet ederek seçimi kazananlar 10 aydır Türkiye’ye kan kusturuyorlar. Emekliler perişan durumda. Emekçiler perişan durumda. Esnaf, çiftçi perişan durumda. Bu orantısız gücü, geneldeki bu orantısız gücün yerelden dengelenip dengelenmeyeceği önemli. Eğer milletimiz yarın bu orantısız güce gösterdiği tepkiyi- bir sarı kart olarak futbol deyimiyle- yeter beni de fark edin diyerek, başta emekliler ve bütün toplumun ezilen kesimleri sesini duyurursa 1 Nisan’dan itibaren bambaşka bir Türkiye olacak. Ama bu iktidar her şeye rağmen oy alıyorum hissiyatını sürdürürse kimsenin sesini duymamaya devam edecek.”

GENÇ SEÇMENE ÇAĞRI

“Buradan en önemli çağrım genç seçmenlerimizedir. Genç seçmenlerimiz maalesef özgürlükleri kısıtlayan, hayat biçimlerine karışan, üniversitelerine kayyum atayan, konserleri, festivalleri yasaklanan, her geçen gün istedikleri gibi değil istemedikleri bir ülkeye zorlanan gençlerimiz bu iktidara tepkilerini yarın sandık başında gösterecekler. Özgürlükleri isteyenler, bu ülke yaşanacak bir ülke olsun isteyenler, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün kendilerine emanet ettiği, Cumhuriyete sahip çıkmak isteyen gençleri yarın istisnasız, firesiz sandık başına bekliyoruz. Demokrasi özgürlük demektir. Özgürlüğü isteyen, demokrasiye sahip çıkmalıdır. Demokrasiye sahip çıkmak, sandığa gitmekle olur. Tüm gençleri, siyasi görüşleri ne olursa olsun tüm gençleri, ülkesini seven ve yarınından endişe duyan tüm gençleri yarın sandık başına gelmeye, geleceklerine sahip çıkmaya davet ediyorum.”

“İZMİR’İN ÖZGÜRLÜKLERİNE SONUNA KADAR SAHİP ÇIKACAĞIZ”

“İzmir’deyiz, İzmir bir büyük değişimin, bir büyük dönüşüm ve heyecanın en önemli adımını attığımız ildir. Cumhuriyet tarihi boyunca 6 kadın belediye başkanımızın olduğu İzmir’de, yarın İzmirliler seçilecek yerden 9 kadın belediye başkanına oy verecekler. CHP’nin 9 kadın belediye başkanını önce İzmirli bütün kadın seçmenlere, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Cumhuriyetçi kadınlarına emanet ediyoruz. Sonra da İzmir’in kadınlara saygılı, kadın haklarına saygılı centilmen seçmenlerine emanet ediyoruz. Yine İzmir’de 30 belediye başkan adayımızdan 12’si 40 yaşın altındadır. Bir tanesi de yanımdaki Onur Yiğit kardeşimdir. İzmir’in gençlerini her yaştan ruhu genç İzmirlilere emanet ediyorum. Tüm belediye başkan adaylarımızı Cumhuriyetin kalesi İzmirlilere emanet ediyorum. Takımın kaptanı yine kendisi de 50’li yaşlarının başında, İzmir’in çok iyi tanıdığı, İzmir’deki en başarılı belediyecilik uygulamalarımızı hayata geçirmiş olan, İzmir’i seven ve İzmir’in önümüzdeki 5 yılına projeleriyle, hizmetleriyle, bizlerin destekleriyle İzmir’i bir dünya kenti haline getirecek vizyona sahip Cemil Tugay’dır. Cemil Tugay Başkanın kaptanlığında genç, dinamik, İzmir’e yakışır kadın ve gençleriyle, ekibimizi bütün İzmirlilere emanet ediyoruz. Yarın seçim sonuçları gençlere destek, kadınlara destek, Cumhuriyete destek, İzmir’in özgürlüklerine sonuna kadar sahip çıkan bir şekilde gerçekleşeceğine inanıyorum.”

“TÜM SİYASİ PARTİLERE BAŞARILAR”

“Buradan tüm siyasi partilerin adaylarına bugüne kadar göstermiş oldukları demokratik olgunluk için teşekkür ediyorum. Tüm siyasi partilerin adaylarına başarılar diliyorum. Tüm Türkiye’deki muhtar adaylarına, arkalarında bir parti desteği, yakalarında bir parti rozeti olmaksızın verdikleri demokrasi mücadelesi için teşekkür ediyorum. Yarın sandık başındaki tüm görevlileri demokrasiye sahip çıkacakları için bir kez daha tebrik ediyorum. Partimizin görevlilerine bütün sonuçlar alınana, son ıslak imza teslim edilene, son seçim sandığından son sonuç kaydedilene kadar görev yerlerini terk etmemelerini bekliyorum. Hepsine şimdiden bir kez daha yürekten teşekkür ediyoruz. Bugüne kadar kazasız, belasız bir şekilde geldik. Herkes çok dikkatli olsun. Yarın ufak tefek gerginlikler olabilir. Mutlaka sabırlı olunsun. Hoşgörülü olunsun. Seçimde istenmedik olaylar çok az yaşandı, bundan sonra da seçim sonuçları alınana kadar herkesi sağ duyuya davet ediyorum. Son seçim kazandığımız her yerdeki CHP’lileredir. Süleyman Seba takımı şampiyon olup büyük bir coşkuyla galibiyeti kutlarken soyunma odasına girip, ‘yan tarafta kaybedenler var, onları rencide etmeyin’ demiştir. Yarın büyük bir zafer kazanacağız. Zaferimiz kimsenin hezimeti değildir. Bizim galibiyetimiz kimsenin mağlubiyeti değildir.”

“TÜRKİYE KAZANACAK”

“Mutlu olacağız, sevineceğiz. Taşkınlık yapmamaya, kimseyi rencide etmemeye, kimseyi kaybettik hissiyatına sevk etmemeye davet ediyorum. CHP kazanacak, Türkiye’de Türkiye ittifakı kazanacak. Sonuçta Türkiye kazanacak. Bu seçimin kaybedeni kimse olmayacak. Türkiye’de demokrasi kazanacak, siyasete denge gelecek. Onun için sevinç gösterilerinde, kutlamalarda ölçülülük prensibini asla terk etmemeyi, hastaları düşünmeyi, küçük çocuk ve bebekleri düşünmeyi, belli bir saatten sonra yüksek ses gürültü yapmamayı, vakur ve centilmenlik içinde galibiyeti karşılamayı, bütün örgütümüze bir talimat olarak iletiyorum. Hepsini çok seviyoruz, hepinizi çok seviyoruz. İzmir’in mavi gökyüzü, güzel güneşi yarın sandıklar açıldığında Türkiye’nin üstüne doğsun.”

“BİZDEN YANA HAKLARIMIZ HELAL OLSUN”

Özel, açıklamalarının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. Özel, “Genel olarak çok umutluyuz. Geçmişte büyük ittifaklarla başardığımız bir işi milletimizin vicdanı, seçmenimizin sağduyusu ve seçmenimizin Türkiye ittifakına sahip çıkarak, sağlayacağımızı, koruyacağımızı düşünüyoruz. Kazanmak var, kaybetmek var. Yarın kaybedenler olacak. Üzülmesinler. Demokrasinin içinde kalındığı taktirde demokraside kaybetmek de var. Ama demokrasi hep kazanmak, hep birilerinin kazanması, hep yandaşlara kazandırması, bir ailenin, bir partinin üst yönetiminin zenginleşmesi, emeklilerin, emekçilerin, esnafların, çiftçilerin sürünmesi de değildir. Yarın sandığa seçmenin nasıl bir denge getireceğini, nasıl bir damga vuracağını hep beraber heyecanla bekliyoruz. Seçim ortamında çok konuşuldu. Siyaset insan ve sözle yapılan iştir. Ben veya herhangi bir adayım istemeden bir kişinin kalbini kırdıysak bundan üzüntü duyarız. Haklarını helal etsinler. Bizden yana haklarımız helal olsun. 1 Nisan’da Türkiye demokrasisi çok önemli bir adım atarak güne başlayacak” dedi. Özel, açıklamalarını şu sözlerle noktaladı:

“DEVLETLE MİLLET YARIŞIYOR”

“Türkiye’de tek parti rejimine evrilmiş, demokrasiyi çok yönüyle askıya almış, bir partiyi devlet, devleti de partinin hizmetinde bir aygıt olarak gören bin anlayış olduğu mühletçe adli bir seçimden bahsedemezsiniz. TRT reklamımızı yayınlamadı parası ile. Oysaki eşit yayıncılık yapması gerekirdi. Bizim reklamlarımızız yayınlamayacak kadar ileriye gitti. Devletin bütün imkanları bir parti için seferber edildi. Devletin güya tarafsız olacakları, kimliksiz olacakları, bürokrat ve teknokrat olacakları İzmir’de de Türkiye’nin her yerinde de orantısız bir devlet gücüyle, bizim adaylarımız kendi öz güçleri ile mücadele etti. Ama bizim milletimiz ne zaman devlet ile millet yarışsa hep millete kazandırmıştır. Kenan Evren seçim sonuçlarına müdahale ettiğinde de milletimiz millete kazandırmıştır. Demokrasi tarihimiz boyunca devlet ile millet ne zaman yarıştıysa millet kazanmıştır. Bugün devletle millet yarışıyor. Bugün devlet ile Türkiye ittifakı yarışıyor. Milletimiz yine millete kazandıracaktır.”